Схилімо сьогодні голови перед пам’яттю тих, хто в цей день 34 роки тому, ризикуючи своїм життям і здоров’ям, відвернув ще більшу катастрофу…

Якби пожежники, які першими приїхали на аварію не локалізували горіння навколо четвертого реактору – пожежа могла б розповсюдитись на інші енергоблоки і наслідки катастрофи були б в рази більшими.

Стержні графіту були розкидані всюди, пожежники отримали настільки велику дозу радіації, що блювали та втрачали свідомість на місці. Вони усвідомлювали, що гасячи пожежу отримують дозу радіації несумісну із життям, проте продовжували свою роботу заради порятунку наших життів.

Прямо на місці аварії померла 31 людина – це персонал ЧАЕС та пожежники, які першими приїхали на місце аварії та ліквідовували пожежу.

За різними даними, від 600 до 800 тисяч осіб зі всього СРСР брали участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС. Від 4 000 до 10 000 осіб загинуло від наслідків вибуху. Понад 70 тисяч з них стали інвалідами. Під радіоактивне випромінювання внаслідок вибуху у Чорнобилі потрапило 1,9 млн людей в Україні.

В цю статистику не входять лікарі, які отримали опромінення, лікуючи заражених радіацією людей. В цю статистику не ввійшли люди, які померли від супутніх хвороб, проте отримали променеву хворобу чи рак внаслідок опромінення. В цю статистику не ввійшли родичі ліквідаторів, які отримали від них дозу радіації.

Світла пам’ять всім тим, хто поклав свої життя борячись із невидимим ворогом – радіацією.

У публікації використані матеріали із інтернет-видання «Золоті слова»